Místo, které jako vůbec první v česku nabídlo 200 adrenalinových ferratových metrů. A kam se děsně ráda opakovaně vracím. První česká via ferrata leží nad nádherným údolím řeky Jizery, v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery a Kamenice nad legendární Riegerovou stezkou. Pokud jste dobrodružné povahy a rádi lezete po skalách, vydejte se na sever Čech do Libereckého kraje.
Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány tři trasy: Červená jednosměrná ferrata s obtížností C+, (v rakouské klasifikaci obtížnosti A – F snadné - extrémně náročné) je náročnější, dlouhá 110 metrů, čas lezení okolo 30 minut. Modrá ferrata, lehčí náročnosti (obtížnost B), vede po úbočí skalního masívu a je vhodná pro začátečníky. Zároveň slouží také jako sestupová trasa. Je dlouhá 90 metrů, čas lezení je do 20 minut. Od září 2019 se můžete vydat i po fialové cestě (obtížnosti D/E). Ta je dlouhá 220 m s převýšením 75 m. Jedná se zatím o nejdelší a nejnáročnější trasu Vodní brány.
Dobře uchycené ocelové lano po celé délce a téměř žádné umělé stupy. Je tu jedna velmi krátká a jemně převislá pasáž, hned na začátku, jinak nic exponovaného ani moc vzdušného. Všude dostatek přírodních stupů. Zvláštností je i zajištěná sestupová trasa, možnost si vyzkoušet i lezení dolů po ferratě. Ferrata je vhodná i pro začátečníky, ideální na učení se.
Vodní brána začíná příznačně přímo u vody. Takřka od hladiny Jizery. Přes řeku můžete vidět lávky pro pěší, které jsou instalovány na skále a pomocí nich turisté překonávají toto úzké místo, které vytvořila řeka Jizera. Po několika jednoduchých místech nastává nejobtížnější pasáž celé cesty. Skála se tu zdá být mírně převislá a trochu vás to zatáhne za ruce. Je to pravděpodobně jediné místo, kde se musíte „přecvaknout“ tak, že máte ruku v mírném tahu. Nicméně stále stojíte na skále (stupech), takže nic nehrozí a dá to každý. Poté následuje odpočinková plotna. Během stoupání k vrcholu potkáte ještě dvě C-místa, kde se začátečník bude asi trochu bát. Ale je to přesně to, co dělá ferratu zajímavou a přitažlivou. Díky absenci kramlí a žebříků se učíte používat skalní stupy. Po každé těžší pasáži následuje odpočinkové místo.
Na vrcholu naleznete vrcholovou knížku a následuje kochačka na oblouk Jizery a okolní skály.
Wikipedie uvádí, že budování ferraty začalo v roce 2011 průzkumem terénu pro vytyčení zabezpečené trasy. V roce 2012 byl proveden botanický průzkum a předložen návrh Krajskému úřadu životního prostředí Libereckého kraje k vybudování zabezpečené trasy, které vydalo povolení ke zřízení dvou ferrat. V lednu 2013 byla zprovozněna červená ferrata a v březnu 2013 modrá. V roce 2018 byla zahájená příprava pro výstavbu třetí trasy. Po získání hodnocení EIA a finanční částky byla fialová ferrata otevřena v září 2019 v průběhu oslav 110. výročí Riegrovy stezky. Na výstavbě se podílely Lesy České republiky, na jejichž území se ferrata nachází, s Libereckým krajem, městem Semily, obcí Chuchelna a AC Adrenalin centrum. Ferratu provozuje sdružení Vodní brána z.s. a je zdarma veřejně přístupná po celý rok.
*Snížená kvalita fotografií z mobilního telefonu
Comments