Celkově více než 100 kilometrů dlouhá trasa vede od zelených údolí plných stád ovcí a koní pasoucích se pod dohledem pastevců k zaledněným vrcholkům Ťan-Šanu, obklopujícím nejdelší kyrgyzský ledovec.
Po několika dnech chůze ťanšanským předhůřím, skalnatými a zelenými kopečky plnými pasoucích se stád, se konečně dostaváme do vysokých hor, k hraničnímu pásmu, jehož vrcholy dosahují do více jak šestitisícových výšek. Trasa vede podél ledovce Inylček, nejdelšího v Kyrgyzstánu.
Na dosah máme Pik Nansena 5.679 metrů vysokou zaledněnou horu a na dohled velikány jako Chan Tengri (nejvyšší horu Kazachstánu) a Pik Pobeda (7.439 m nejvyšší horu Kyrgyzstánu a celého pohoří Ťan-šan.
Ledovec Inylček je s 60ti kilometrovou délkou nejdelším v Kyrgyzstánu a jedním z vůbec nejdelších údolních ledovců světa mimo polární oblasti. Průměrná tloušťka se ve spodní části pohybuje okolo 150 až 200 metrů. Cesta podél něj je docela namáhavá – stezka neustále stoupá a klesá, občas je třeba přejít přítoky ledovce.
I když to tak nevypadá, ledovec je široký okolo tří kilometrů (člověk by odhadoval pár set metrů). Cesta v bludišti balvanů, trhlin, říček a jezírek je neuvěřitelně namáhavá a zdlouhavá, často se dojde někam, kde to dál nejde a je třeba se vrátit a zkoušet to jinudy.
Z praktického hlediska není na přechod ledovce třeba žádné vybavení, avšak je nutné dávat pozor, pečlivě volit cestu a mít štěstí na počasí – pokud nasněží (což se stává i ve vrcholném létě), bude cesta po něm mnohem náročnější. Na druhou stranu údolí je však třeba přecházet rozhodně po ledovci, o brodění Inylčeku se v žádném případě nepokoušet. U řeky At-Džajloo bývá místní pastevec nabízející převoz na koni.
Jezero Alakol, trekování mezi skalními štíty Ťan-šanu
V Kyrgyzstánu jsme už navštívili horská jezera Issyk-kul a Song-kul. Cesta k nim ale nevyžaduje tolik úsilí jako k Ala-kulu (Alakolu). Takže namazat lýtka, obout kvalitní horskou obuv a vzhůru mezi skalní štíty Ťan-šanu.
Kyrgyzstán se dá bez nadsázky nazvat zemí jezer, vysokých hor a divokých koní. Vždyť průměrná nadmořská výška je 2750 m n. m., nad třítisícovou hranicí leží téměř polovina státu, jezer tu je nepočítaně a typickým obrázkem je stádo koní, pasoucí se na květnatých loukách v sousedství bílých jurt. Všeho dosyta si užíváme na nejpopulárnějším kyrgyzském treku kolem jezera Alakol. Ala-kul má neuvěřitelnou modrozelenou barvu a leží v nadmořské výšce tři a půl tisíce metrů nad mořem.
Jezero je obklopeno sutí s vyšlapanými stezkami, míst k táboření tu mnoho není – jeden travnatý plácek a pár míst na skalce nad jezerem, zato s luxusním výhledem. Nádherně modrá hladina protáhlého jezera Alakol leží v nadmořské výšce 3532 m a shlížejí se v ní okolní, o půl kilometru vyšší štíty.
Bez turistů i signálu v panenské přírodě Kyrgyzstánu, trek z Jety Oguz
Hory, drsná příroda, zelená údolí plná koní či krav a pastevci v jurtách. To vše nabízí středoasijský Kyrgyzstán. V těchto končinách nepotkáte člověka a třeba za celý týden nechytíte mobilní signál.
Kaňon "SKAZKA", Death Valley po kyrgyzsku !
Skazka je menší verze známého amerického Grand Canyon. Různé skalní útvary, barevné hory a údolí jsou natolik krásné, že se toto místo rychle stává novým schovaným "pokladem" Kyrgyzstánu.
Comments