Chcete se projít po jedné z nejkrásnějších pobřežních stezek na světě podél drsného, sluncem zalitého pobřeží jižního Portugalska? Prozkoumejte odlehlé zátoky, nekonečné úseky opuštěných pláží a roztomilé rybářské vesničky na Stezce rybářů. Trasa sleduje skalnaté břehy Atlantského oceánu po písečných, jednokolejných stezkách, které vytvořili místní rybáři. Pokud hledáte slunce, samotu a úchvatné výhledy na moře, Stezka rybářů vás volá.
Stezka rybářů je součástí sítě stezek Rota Vicentina na jihu Portugalska. Dobře značená stezka se vine podél pobřeží od Porto Covo do Lagosu téměř 220 km. Můžete ji projít v 11 etapách, nebo jako my v devíti dnech. Vzdálenosti jsou zvládnutelné, ale mějte na paměti, že více než 60 % cest je písčitých, což činí chůzi o něco náročnější.
Náš tříčlenný tým zvolil cestu proti proudu. Tedy opačně než trasu chodí většina trekařů. Z Lisabonu jsme autobusem odjeli do Lagos a putovali směrem do Porto Covo. Prošli jsme 180 km Rybářské stezky, odevšad vysypávali písek. Kdo by řekl, že chůze na pláži bude jako šlapat po tekutém písku? Na těžko s batohem větším než rybářská loď, jsme spali na plážích i v lese. Výhledy? Úžasné! Nohy? Bolestivé! Ale také dramatické útesy, zlaté pláže a vesničky, kde ryby chutnají lépe po takové námaze. Prostě epické dobrodružství a pár kilo písku v botách.
Rota Vicentina je 750 km dlouhá síť turistických stezek na jihozápadě Portugalska. Zahrnuje 24 krátkých okružních turistických tras, dálkovou trasu zvanou Historická cesta a podle našeho názoru nejatraktivnější trasu ze všech, Rybářskou stezku. Tato trasa se vine po nedotčeném portugalském pobřeží od Porto Covo do Lagosu přes odlehlé zátoky a pláže a klesá dolů k velkolepému jihozápadnímu cípu Portugalska, Cabo de São Vicente. Celé jihozápadní pobřeží je chráněnou oblastí nazvanou Přírodní park jihozápadního Alenteja a Vicentinské pobřeží. Jeho ochranný status brání masivnímu rozvoji pobřeží a jeho cílem je zachovat přírodní a kulturní dědictví regionu. Toto je jedna z velmi mála pobřežních oblastí v jižní Evropě, kde je taková legislativa v platnosti, a proto je ideálním cílem pro ty, kteří hledají turistickou dovolenou podél neporušeného, autentického pobřeží.
Fisherman’s Trail začíná v Porto Covo, malebné rybářské vesnici v jižní části provincie Setubal. Vzdálenost od hlavního města Portugalska, Lisabonu, je přibližně 170 km. Tato varianta Rota Vicentina vede podél úchvatných pobřežních stezek Portugalska až do Lagosu, malého kouzelného města v Algarve. Jak bylo uvedeno dříve, celá trasa je dlouhá 230 km a lze ji projít v obou směrech. Většina turistů se rozhodne projít Fisherman’s Trail směrem od severu k jihu. To je skvělý způsob, jak si prodloužit výlet o několik dnů odpočinku na jedné ze zlatých pláží Algarve. Pro ty, kteří mají méně času, lze stezku projít ve dvou oddělených úsecích, přičemž Aljezur je hlavním uzlem v polovině cesty.
Jste na Rybářské stezce, takže není překvapením, že mořské plody jsou hlavní potravou, kamkoli jdete. Portugalci proměnili přípravu mořských plodů v umění a těžká rozhodnutí musí být učiněna, když je předložen jídelní lístek. Absolutně nejoblíbenějším pokrmem Portugalska je Bacalhau, nebo-li treska po anglicku. Přichází v mnoha variantách a můžete ji dostat téměř v každé restauraci. Dalšími oblíbenými pokrmy jsou Cataplana de Marisco, vydatný guláš z mořských plodů a Polvo à Lagareiro, což je pečená chobotnice s olivami a bramborem. A jakou místní pochoutku si vzít na stezku? Vezměte si tašku Pastel de Nata, sladkého pečiva s pudinkem, které vás udrží v chodu!
Jihozápadní pobřeží je chráněné a po cestě neuvidíte masové letoviska a hotely. Vesnice nabízejí autentické, místně vlastněné ubytování, často velmi blízko moře.
Rybářská stezka je dobře značená svými typickými modrými a zelenými značkami. Oceán není nikdy daleko a je také skvělým vodítkem pro navigaci. K dispozici je však mnoho map a průvodců, které vám poskytnou podrobnější informace o trase. Značení pomocí barevných pruhů je jednoduché, ale velmi efektivní. Modrý pruh symbolizuje oceán, který vás po celou dobu věrně doprovází. Zatímco zelený pruh připomíná pevnou půdu pod nohama. Nebo alespoň tu trochu písku, co Vás dělí od toho, aby Vás spláchly vlny Atlantiku.
Tohle značení Vás provádí od jednoho úseku k druhému, a když se náhodou dostanete mimo trasu, objeví se nekompromisní křížek - dvě čáry, které Vám důrazně naznačují: "Tudy ne, kamaráde!"
Celý systém pruhů a křížků je navržený tak chytře, že se klidně může srovnávat se značením KČT u nás, což je tedy pořádná pochvala. Zatímco pruhy Vás udržují na správné cestě, křížky Vás odradí od zbytečných výletů mimo trasu. V terénu plném písku a útesů fakt úleva.
Comments